Пътешественикът и фотограф Борислав Илиев гостува в галерия „Капана“ с фотографска изложба за традициите и културното богатство на Япония. В Пловдив той спечели почитатели още с предишното представяне на фотографии от далечната страна. Той път в експозицията си „Shikoku henro – 88 Temples Pilgrimage“ Борислав запознава публиката с хилядолетния поклоннически маршрут, минаващ през 88 древни будистки храма, създаден преди 1200 години от великия монах, калиграф и поет на Япония - Kukai ( Kobo Daishi 774 - 835 ). Всички храмове са концентрирани на най-малкия японски остров Шикоку.
Експозицията е своеобразен фотографски пътепис на поклонническото пътуване, което авторът лично е изминал, срещайки по пътя усмихнати и дружелюбни японци, готови да помогнат на пилигримите. Чрез своя обектив Борислав Илиев е „донесъл“ в България съхранените през вековете духовни ритуали, древна архитектура и старинни умения, превърнати в изкуство. Фотографиите са отпечатани на изящна ръчно изработена японска хартия washi. Процесът по създаването ѝ е обявен от UNESCO за световно нематериално културно наследство.
Тази година Борислав Илиев обогатява изложбата с тематични срещи: на 22 и 23 юли (събота и неделя) от 12:30 ч. в галерия „ Капана“ той ще изнесе специална лекция, посветена на поклонническия маршрут до 88-те храма, който е японският еквивалент на европейския Camino de Santiago. На 29 и 30 юли от 12:30 ч. Николай от Tea Topia ще разкаже на посетителите за чаената култура в Япония, за видовете японски чай, начините на приготвяне и поднасяне. Публиката ще може да се отпусне в традиционен чаен кът с татами матраци и дори да се докоснете до традиционна японска ръчна мелница за матча.
Всеки желаещ може удари с чукче японската камбанка в залата - едно от 150-те умалени копия на по-голямата камбана, отлята след Втората световна война и поставена на входа на сградата на ООН в Ню Йорк. Така ще изрази молитвата си за мир.
Изложбата „Shikoku henro – 88 Temples Pilgrimage“ продължава до 9 август. И тя, и съпътстващите я събития са с вход свободен.