От 23 юли до 21 август 2024 г. на двата етажа в Залите за временни експозиции (ул. „Княз Александър I“ №15) ще бъде неговото голямо духовно завръщане в родината с едноименната му изложба, в която ще се покажат повече от 60 творби от различни периоди. Инициатор на „Завръщане“ е неговата дъщеря Надежда Такева – Капова, която предоставя картини от семейната колекция. Георги Такев „се връща“ и в Градската галерия, където преди 17 години прави първата си пловдивска изложба.
Откриването е на 23 юли от 18:00 часа.
Георги Такев е роден на 27.11.1952 г. в Пловдив. Учи интериорен дизайн, но истинската му страст е изящното изкуство. Не приема ограниченията и тежката политическа атмосфера в социалистическа България и емигрира на 26 години. През 1979 г. заминава на екскурзия в Австрия и остава там. Във Виена той успява да се посвети на рисуването, като за известен период от време копира произведения във виенски музеи, което смята за добро упражнение на техниките на живописта. През 1984 г. придобива австрийско гражданство. През 1985 г. художникът печели конкурс за изкуство, обявен от немско строително дружество, и заминава за Германия. На строителната компания й допадат сюрреалистичните изображения на футуристична архитектура, често свързани с екологична критика на съвремието. Те са публикувани в продължение на две години ежемесечно в списанията „Stern“ и „Spiegel“.
През 1995 г. Такев се установява в град Кронберг и от следващата година вече преподава в Школата по живопис там. Вдъхновяват го природните и градски пейзаж в колоритния район и често рисува навън. В Германия Такев се изявява в различни направления на изобразителното изкуство. Специални отзиви получава изложбата му „Натюрморт, пейзажи, парафрази“ в музея „Вортаунус“ в Оберурсел, в която представя и големи платна със свободна интепретация на някои класически немски художници.
Заради прецизната си работа в рисунъка и цветополагането Такев е ангажиран от Културното настоятелство на Франкфурт по предложение на музея Städel/„Штедел“ да направи възстановка на стенописи на немския художник от XVI век Йорг Ратгеб в Кармелитския манастир само по запазени акварели от автора.
В музея на Гьоте в Рим пък може да се види копие, което българският художник прави на картината на Йохан Тибшайн „Гьоте в Римската кампания".
Още в работите му за „Шпигел“ и „Щерн“ се забелязва изразният похват, който по-късно съзнателно ще стане определящ в творбите на художника – неговите еко къщи се вият и нагъват: „Тогава не осъзнавах, че това ще стане моята тема“- споделя през 2017 г. пред Frankfurter neue presse художникът. „Гънките са като лабиринт, но и основна част от нашия живот.” В последните си години Георги Такев се фокусира върху тях – те се появяват самостоятелно в картините му, като част от портретите му и дори в скулптурите му. „Гънките имат по-дълбок смисъл“- обяснява българският
художник и е доволен, че успява да свърже своята творческа многообразност с тази обобщаваща тема. „Когато всичко в изкуството е ясно, е прекалено лесно“ – изповядва той. Затова неговите творби, които често умишлено нямат имена, предизвикват публиката да ги разглеждазадълбочено. Те трябва да бъдат вълнуващи, мистериозни и вдъхновяващи. Той е създал около 100 произведения на тема „Entfaltung“(разгъване). Кураторът и историк на изкуството д-р Мартин Х. Шмидт го описва като „художник с многобразен стил“, чиито изображения „приканват към философски разговор за живота, духовно-религиозната връзка и проявлението на светското“.
Повече за Георги Такев може се научи от неговия сайт www.takev.de
ГЕОРГИ ТАКЕВ. ЗАВРЪЩАНЕ
Exhibition
You are welcome
ПЪТЯТ НА ИСКРЕНОСТТА. ТАНЮ МИТЕВ – 80 ГОДИНИ ОТ РОЖДЕНИЕТО НА ХУДОЖНИКА
-
Temporary Exhibition Halls