Арх. Кирил Събчев с изложба живопис в Градската художествена галерия

Арх. Кирил Събчев с изложба живопис в Градската художествена галерия

Много архитекти тръгват към професионалната си реализация след
дипломиране в художествена гимназия, но малцина се завръщат в света на
изобразителното изкуство след десетилетия проектиране. Архитект Кирил
Събчев е запазил жив импулса си да рисува, да се изразява чрез маслена
живопис, който се оказва достатъчно устойчив и силен, за да се възроди отново
след годините, отдадени на точните линии и математически изчислените
форми.
На 10 юли от 18:00 часа арх. Кирил Събчев ще открие самостоятелната си
изложа живопис „КИРО’26“ на първия етаж в Залите за временни
експозиции към Градска художествена галерия – Пловдив, ул. „Княз
Александър I“ №15.
Той ще представи 64 живописни платна с маслени бои, създадени в периода
2010 - юни 2026 г. Публиката ще види предимно абстрактни композиции. Сред
основните тематичните цикли са „Лицата на Пловдив“, „Птици“, „Лица“.
Кирил Събчев е завърши ССХУ по изящно и монументално изкуство „Цанко
Лавренов - Пловдив (днес Национална художествена гимназия) през 1984 г. За
магистър архитект се дипломира през 1992 г. в Архитектурния факултет на
ВИАС (днес УАСГ) – София.
„Сега след 40 години архитектурна и градоустройствена практика (6
години като студент и 34 години проектантски и административен трудов
стаж) и над 200 различни сгради, построени по мой и със съпругата ми
арх. Даниела Цонкова-Събчева проекти, мисля, че си заслужава и е добре
архитектът да е и художник.“ – категоричен е Събчев.
За да види един архитект реализирано своето произведение - архитектурния
проект, и то във вида, в който го е създало неговото творческо въображение,
той е зависим от колективния труд на много хора, от конюнктурни съображения
и нормативна уредба. „А една картина зависи само от художника. И без да е
продадена или даже изложена в галерия, тя може да бъде завършено
произведение, което да е емоционално и интелектуално удовлетворене за
автора“. Това убеждение е най-вероятната причина един архитект с кариера
да прави живописни изложби. Или пък нещата са по-дълбоки. Кирил Събчев
допълва:
„След като вече 36 години чета Лао Дзъ, Кун Дзъ и Дзен будизъм, нека
цитирам тук един от текстовете които ме водят философски:
„........Всички неща разцъфтяват и се връщат към своето начало.

Възвръщането към началото се нарича спокойствие.
Спокойствието се нарича възвръщане към живота.
Възвръщането към живота се нарича постоянно.
Знанието на постоянното се нарича
просветеност............“
/ ЛАО ДЗЪ - ДАО ДЪ ДЗИН – 16 /“
Изложбата ще бъде с вход свободен и ще може да се види до 29.07.2026 г.

Exhibition